Szczęśliwy numerek:  
Dzisiaj: 
22
Jutro: 
28
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Publiczne Technikum nr 3 przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota” w Opolu jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2018".

Niezwykłe spotkanie z archeologią

Tym razem lekcję historii odbyliśmy w murach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, wraz z organizatorką wyjścia Panią Urszulą Izdebską 12 kwietnia wzięliśmy udział w warsztatach  pod okiem dwóch archeologów pp. Dawida Kobiałki i Mikołaja Kostyrki.

Pierwszy z panów oprowadził nas po wystawie opowiadającej o życiu jeńców w obozie w Czersku. Oglądaliśmy przedmioty codziennego użytku, rzeczy osobiste jeńców. Zaimponowała nam pomysłowość, jak  z „niczego” potrafili wykonać np. kubek ze starej puszki czy ołówek z łuski po naboju. Dziewczyny zaciekawiła manierka z wyrytym rysunkiem mężczyzny z ukochaną. Wszystkie te artefakty pozwoliły wczuć się w postać jeńca sprzed stu lat.

Drugi z archeologów przy pomocy prezentacji opowiedział czym jest archeologia, jakimi posługuje się metodami i narzędziami. Runęło wyobrażenie kojarzące tę naukę tylko z pędzelkiem i łopatą, bowiem nowoczesne metody to: zdjęcia satelitarne, skanowanie laserowe oraz komputerowe rekonstrukcje obiektów. Trzy godziny zajęć upłynęło szybko, a omówienie wyników badań przez profesjonalistów pokazało nam, jak wiele informacji można uzyskać na podstawie zachowanych przedmiotów.

 

                        Uczniowie kl 1f - Karolina Graca, Kamil Oleszycki, Tomasz Malczewski

 

 

 

Dzisiaj 70 | Wczoraj 762 | Tydzień 833 | Miesiąc 10825 | Ogólnie 210888

©2019 Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu